Gerbes Deals 10/12-10/18

 

Remember that Gerbes doubles coupons $.25 to $.50, $0.50-$0.75 doubles to $1. You can also use e-coupons when you sign-up for a savings card in the store.

Hottest Deals -

Yoplait Yogurt, 28 ct or 32 oz. – $1.99
Use $0.50/1 Yoplait Kids Cup Yogurt printable
or $0.85/2 Yoplait Go-GURT, Kids Cup Yogurt, Trix, or Splitz printable
or $0.75/2 Yoplait Go-GURT Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt, or Splitz printable
or $0.75/2 Yoplait Go-GURT, Kids Cup, Trix or Splitz from 9/11 GM (exp 11/5)
or $0.75/2 Yoplait Go-GURT, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz from 10/2 GM (exp 11/26)
or $0.50/1 Yoplait Yogurt from 9/11 GM (exp 11/5)
or $0.50/1 Yoplait Original or Light from 9/11 GM (exp 11/5)
or $0.50/1 Yoplait Yogurt from 9/11 SS (exp 11/5)
or $0.50/1 Yoplait Yogurt from 8/21 SS (exp 10/15)
Final cost: As low as $0.99

Pillsbury Crescent Dinner Rolls, 4-5 ct. – $1.00
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls printable
or $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls printable
or $1/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls printable
or $0.60/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls printable
or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 8/7 GM (exp 10/20)
or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 9/11 GM (exp 12/3)
or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 10/2 GM (exp 11/26)
Final cost: As low as $0.50 each

Pillsbury Cinnamon Rolls, 4-5 ct. – $1.00
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls printable
or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls printable
or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls printable
or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls printable
or $0.30/1 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls from 9/11 GM (exp 12/3)
or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls from 10/2 GM (exp 11/26)
or $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls from 8/7 GM (exp 10/29)
Final cost: As low as $0.50 each

Pillsbury Grands! or Grands! Jr. Biscuits, 5-10 ct. – $1.00
Use $0.40/2 Pillsbury Grands! or Grands! Jr. Biscuits printable
or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits printable
or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits printable
or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits from 8/7 GM (exp 10/29)
or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr Biscuits from 9/11 GM (exp 12/3)
or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from 10/2 GM (exp 11/26)
Final cost: As low as $0.60 each

Nature’s Path Organic Cereal, 10-14 oz. or Envirokidz Bars, 6 ct. – $2.00
Use $0.50/1 Nature’s Path and Envirokidz Boxed Product from August All You (exp 10/31)
Final cost: $1.00

Progresso Soup – $1.25
Use $1/4 Progresso Can Soups 10/2/2011 GM Insert (exp 11/26/2011)
or $1/4 Progresso Soups
or $1/4 Progresso Soup Cans 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
Final cost: $1.00

Chex Mix, 6-8.75 oz. – $1.67
Use $0.50/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack printable
or $0.50/2 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack from 10/2 GM (exp 11/26)
or $0.60/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack printable
Final cost: As low as $0.67

Bugles Corn Snacks, 6-8.75 oz. – $1.67
Use $0.50/1 Bugles Corn Snacks printable
or $0.50/1 Bugles Corn Snacks printable
or $0.60/1 Bugles Product printable
or $0.60/1 Bugles Corn Snacks printable
Final cost: As low as $0.67

Gardetto’s Snack Mix, 6-8.75 oz. – $1.67
Use $0.50/1 Gardetto’s Snack Mix printable
Final cost: As low as $0.67

Nature Valley Granola Bars, 5-12 ct. – $2.50
Use $0.50/1 Nature Valley Granola Thins printable
or $0.50/1 Nature Valley Granola Thins printable
or $0.50/1 Nature Valley Sweet & Salty Nut Granola Bars printable
or $0.60/1 Nature Valley Sweet & Salty Nut Granola Bars printable
or $0.50/1 Nature Valley Chewy Trail Mix Bar from 8/28 SS (exp 10/22)
or $0.75/1 Nature Valley Granola Thins from 9/11 GM (exp 11/5)
or $0.75/1 Nature Valley Granola Thins from 10/9 SS (exp 12/3)
or $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Nut Clusters from 10/2 GM (exp 11/26)
or $0.75/2 Nature Valley Granola Bars from 9/11 GM (exp 11/5)

* Catalina: 10/3 – 10/30 | Nature Valley Granola or Nut Cluster Bars (6 ct+) – excludes Granola Thins
Buy (3) = $1.00 OYNO

Buy (4) = $2.00 OYNO
Buy (5) = $3.00 OYNO

Deal Idea:
Buy (2) Nature Valley Sweet & Salty Granola Bars
Buy (3) Nature Valley Chewy Trail Mix Bars
Use (2) $0.50/1 Nature Valley Granola Thins printable
Use (3) $0.50/1 Nature Valley Chewy Trail Mix Bar from 8/28 SS
Pay $7.50, get back $3.00 Catalina
Final cost: $0.90 each

General Mills Treats, 6-10 ct. – $2.00
Use $0.50/1 Treats: Lucky Charms, Golden Grahams, Chex Mix or Milk ‘n Cereal Bar Treats from 9/11 GM (exp 11/5) (doubles to $1.00)
or $0.60/1 Lucky Charms Treats, Golden Grahams Treats, Chex Mix Treats, OR Milk n Cereal Bars printable
Final cost: As low as $1.00

Pepsi Product 2-liter – $1.11
Use $2/2 Pepsi Max 2-Liter, exp. 10/22/11 (Pepsico Moments)
or $1/2 Sierra Mist Natural 2-Liter, exp. 10/22/11 (Pepsico Moments)
Final cost: As low as $.11 each

Nature’s Bounty Supplements – BOGO + buy $30=$5.00 coupon at checkout
Use $2/1 Nature’s Bounty Vitamin
Final cost: Varies

Old Yeller Dog Food, 44.1 lbs Bag – $14.99

Schick Slim Twin or Xtreme Disposable Razors – BOGO (Starting at $6.88)
Use $2/1 Schick Disposable Razors 10/9/2011 SS Insert (exp 11/20/2011)
or $4/2 Schick Slim Trim or Quattro Disposable Razors 9/25/2011 SS Insert (exp 11/6/2011)
or $2/1 Schick Slim Trim or Quattro Disposable Razor 9/25/2011 SS Insert (exp 11/6/2011)
or $3/1 Schick Xtreme3 Disposable Razor Pack
Final cost: As low as $0.44 each

Crest 3D White or Pro-Health Toothpaste, 4-6.2 oz. – $2.50
Use $2.00/1 Crest Complete Toothpaste, Scope Dual Blast Rinse, Oral-B Complete Floss, or Oral-B Complete Toothbrush from 9/11 SS (exp 12/31)
or $1.00/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 10/2 PG (exp 10/31)
or $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 10/2 PG (exp 10/31)
Final cost: As low as $0.50

Coupon Match-ups -

SoBe Juice, Tea or Lifewater, 20 oz. – $0.89
Use $1.00/5 SoBe, Propel or Propel Zero from 10/2 Pepsico Moments (exp 10/22)
Final cost: $0.69 each

Nestle Pure Life Purified Water, 24 pk, 16.9 oz bottles – $3.99
Use $1.00/2 Nestle Pure Life Purified Water Multipack printable
or $1.00/2 Nestle Pure Life Purified Water printable
Final cost: $3.49 each

Dunkin’ Donuts Coffee, 11-12 oz. – $7.99
Use $1.50/1 Dunkin Turbo Packaged Coffee printable
or $1.00/1 Dunkin’ Donuts Coffee Kroger eCoupon (exp 11/9)
Final cost: As low as $5.99

Hillshire Farm Deli Select Lunchmeat, 8-9 oz tub. – $3.00
Use $0.35/1 Hillshire Farm Lunchmeat from 9/18 RP (exp 10/15)
Final cost: $2.30

Jimmy Dean Breakfast Sausage, 16 oz roll or 9.6 oz Fully Cooked Links, Patties or Crumbles – $2.99
Use $1.50/1 Jimmy Dean Fully Cooked Product from 3.6 RP (exp 10/31)
or $1.00/2 Jimmy Dean Sausage Rolls from 10/2 RP (exp 11/6)
Final cost: As low as $1.49

Pillsbury Ready to Bake Cookies, 14-16 oz. – $2.50
Use $1.10/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough printable
or $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough printable
or $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough printable
or $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from 8/7 GM (exp 10/29)
or $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from 9/25 SS (exp 12/17)
or $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from 9/11 GM (exp 12/3)
Final cost: As low as $1.95 each

Wanchai Ferry Frozen Entree or Romano’s Macaroni Grill, 24 oz. – $5.49
Use $1.50/1 Wanchai Ferry Frozen Entree printable
or $1.50/1 Romano’s Macaroni Grill Frozen Entree printable
or $1/1 Macaroni Grill or Wanchai Ferry Dinner Kit printable
or $1/1 Romano’s Macaroni Grill Dry Dinner printable
or $1/1 Romano’s Macaroni Grill Frozen Entree printable
or $1/1 Romano’s Macaroni Grill Frozen Entree printable
or $0.75/1 Romano’s Macaroni Grill Restaurant Favorites Dinner Kit printable
or $0.75/1 Romano’s Macaroni Grill, Wanchai Ferry, or Good Earth Restaurants Favorites Dinner Kit from 10/2 GM (exp 11/26)
Final cost: As low as $3.99

Gorton’s Fish Sticks, Fillets or Portions, 6.3-11.4 oz. – $4.29
Use $0.50/1 Gorton’s Item from 9/11 SS (exp 12/17)
or $1.00/2 Gorton’s Frozen Seafood printable
or $0.50/1 Gorton’s Item Gerbes eCoupon
Final cost: As low as $3.29 each

Totino’s Pizza Stuffers, 4 ct. or Rolls, 40 ct. – $2.99
Use $0.50/1 Totino’s Pizza Stuffers printable
or $0.50/2 Totino’s Rolls Snacks printable
or $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks printable
or $0.35/1 Totino’s Rolls Snack from 8/7 GM (exp 10/29)
or $0.35/1 Totino’s Rolls from 9/11 GM (exp 12/3)
or $0.35/1 Totino’s Rolls Snacks from 10/2 GM (exp 11/26)
or $0.75/1 Totino’s Pizza Stuffers from 9/11 GM (exp 12/3)
or $0.75/1 Totino’s Pizza Stuffers from 10/2 GM (exp 11/26)
Final cost: As low as $1.99

Green Giant Valley Fresh Steamers, 11-12 oz. – $1.67
Use $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers Frozen Vegetables from 9/11 GM (exp 11/5) (doubles to $1.00)
or $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers Frozen Vegetables from 10/2 GM (exp 11/26)
Final cost: $1.17 each

DiGiorno Stuffed Crust Pizza, Ultimate or Pizza Plus, 19.7-36.8 oz. – $5.99
Use $2.00/1 DiGiorno Pizza printable
or $1.00/1 DiGiorno Large Pizza from 9/11 RP (exp 10/31)
Final cost: As low as $3.99

Hungry-Man Dinner, 13.1-17 oz. – $2.00
Use $0.75/1 Hungry Man XXL Sandwich printable
or $1.00/2 Hungry-Man Dinner printable
Final cost: As low as $1.00

T.G.I. Fridays Entree, 12 oz. – $2.00
Use $1.00/1 T.G.I. Fridays Entree printable
or $1.00/1 T.G.I. Fridays Entree printable
Final cost: $1.00

Hot Pockets or Lean Pockets – $2.00
Use $1/2 Hot Pockets Brand Sandwiches 2 Pack or larger
or $0.50/3 Hot Pockets 8/21/2011 SS Insert (exp 11/21/2011)
Final cost: As low as $1.50

Quaker Instant Oatmeal, 10.1-15 oz. – $2.50
Use $1.00/1 Quaker Instant Oatmeal Chocolate Chip or Honey Bun Flavors from October All You (exp 11/30)
or $1.00/3 Quaker Life Cereal, Oatmeal Squares Cereal or Instant Oatmeal from 10/2 Pepsico Moments (exp 10/22)
or $0.50/2 Quaker Instant Oatmeal Gerbes eCoupon
Final cost: As low as $1.50

Select General Mills Cereal, 11.25-18 oz. – $2.50
Use $0.75/1 Cinnamon Toast Crunch Cereal printable
or $1.50/2 General Mills Cereal printable
or $0.75/1 General Mills Cheerios Cereal printable
or $1.10/2 Basic 4, Cheerios, Chex or Cinnamon Toast Crunch printable
or $1/2 Basic 4, Cheerios, Chex, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, or Dora the Explorer printable
or $1/2 Cheerios Cereal printable
or $1/2 Cheerios: Frosted Cheerios, Apple Cinnamon Cheerios, Banana Nut Cheerios, Fruity Cheerios and others printable
or $1/2 General Mills Cereal printable
or $1/2 General Mills Cereal printable
or $1/1 General Mills Fiber One 80 Calories Cereal printable
or $1/1 General Mills Total 100% Nutrition Cereal printable
or $0.75/1 Kix Cereal printable
or $0.75/1 Kix, Berry Berry Kix, or Honey Kix printable
or $0.85/1 Kix, Berry Berry Kix or Honey Kix Cereal printable
or $1.10/2 Select Cheerios Cereals printable
or $0.85/1 Select Total Cereals printable
or $1/1 Total Cereal printable
or $0.75/1 Total Cereals printable
or $0.75/1 Total Cereals: Whole Grain Total, Total Raisin Bran, Total Cranberry Crunch, Total Cinnamon Crunch, or Total Plus Omega-3s Honey Almond Flax printable
or $1/1 Wheaties or Wheaties Fuel Cereal printable
or $1/2 Cheerios Cereal from 9/25 SS (exp 11/5)
or $1/2 General Mills Cereal from 9/25 SS (exp 11/5)
or $1/2 General Mills Cheerios Cereals from 9/25 SS (exp 11/5)
or $1/3 Select General Mills Cereals from 9/11 GM (exp 10/22)
or $1/3 Select General Mills Cereals from 10/2 GM (exp 11/12)
Final cost: As low as $1.50

Pringles Super Stacks, 5.67-6.7 oz. – $1.33
Use $1.00/2 Pringles Fat Free Cans from 10/2 PG (exp 10/31)
or $1.00/2 Pringles Fat Free Cans Gerbes eCoupon
or $1.00/4 Pringles Super Stack Can from 10/2 PG (exp 10/31)
or $1.00/4 Pringles Super Stack Can Gerbes eCoupon
Final cost: As low as $0.83 each

Wheat Thins Crackers – $2.29
Use $1/1 Flavored Wheat Thins Printable Coupon
Final cost: $1.29

Betty Crocker SuperMoist Cake Mix, 15.2-18.2 oz. – $1.25
Use $0.50 off Betty Crocker SuperMoist Cake Mix AND Betty Crocker Ready to Spread Frosting printable
or $0.60 off Betty Crocker SuperMoist Cake Mix AND Ready to Spread Frosting printable
or $0.75 off Betty Crocker SuperMoist Cake Mix AND Ready to Spread Frosting from 10/2 GM (exp 11/26)
Final cost: Varies

Fiber One Chewy Bars, 5-12 ct. – $2.50
Use $0.50/1 Fiber One Chewy Bars or 90-Cal. Chewy Bars printable
or $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies printable
or $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies printable
or $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies printable
or $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownies from 9/11 GM (exp 11/5)
or $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownies from 10/2 GM (exp 11/26)
Final cost: As low as $1.50

Betty Crocker Fruit Snacks, 6-10 ct. – $2.00
Buy 2, Use $1.00/2 Betty Crocker Fruit Snacks printable (zip 77477)
or $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups from 9/11 GM (exp 11/5)
or $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By The Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups from 10/9 SS (exp 12/31)
or $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks Gerbes eCoupon
Final cost: As low as $1.50 each

Mars Classic Fun Size Candy Mix, 33.42 oz bag – $9.99
Use $1.50/2 Mars Fun Size Snickers, Milky Way, Twix or 3 Musketeers from October All You (exp 10/31)
or $1.50/3 Mars Fun Size M&Ms, Snickers, Milky Way, Twix, or 3 Musketeers from 9/25 RP (exp 10/31)
Final cost: As low as $9.24 each

Milk Duds, Whoppers or Twizzlers Candy, 9-16 oz bag – $2.00
Use $1.00/3 Hershey’s Snack Size Bags of Reese’s, Kit Kat, Hershey’s Milk Chocolate, York, Almond Joy, Mounds, Payday, Jolly Rancher, Milk Duds, Whoppers or Twizzlers from 9/25 SS (exp 10/15)
Final cost: $1.67 each

Hershey’s, Reese’s or Kit Kat Candy, 10.2-11.6 oz. or Snickers, Milky Way or 3 Musketeers Candy, 9.94-11.5 oz bag – $2.50
Use $1/3 Reese’s, Kit Kat, or Hershey’s Snack Size Bag printable
or $1.00/3 Hershey’s Snack Size Bags of Reese’s, Kit Kat, Hershey’s Milk Chocolate, York, Almond Joy, Mounds, Payday, Jolly Rancher, Milk Duds, Whoppers or Twizzlers from 9/25 SS (exp 10/15)
Final cost: $2.17 each

Bounty Paper Towels, 6 big or 8 reg rolls – $6.99
Use $1.00/1 Bounty Paper Towels 6 ct+ Gerbes eCoupon
or $0.25/1 Bounty Towels or Napkins from 10/2 PG (exp 10/31)
Final cost: As low as $5.99

Puffs Facial Tissue, 3-4 pk, 224-372 ct – $5.29
Use $0.25/1 Puffs Multipack from 10/2 PG (exp 10/31)
or $0.25/1 Puffs Multipack Gerbes eCoupon
Final cost: As low as $4.49

Charmin Bathroom Tissue, 12 or 16 double rolls – $6.99
Use $1.00/1 Charmin 12 Double Roll+ or any Mega Roll Pack Gerbes eCoupon
or $0.35/1 Charmin Product from 10/2 PG (exp 10/31)
Final cost: As low as $5.99

Downy Liquid Fabric Softener, 52-60 Lds – $4.99
Use $0.50/1 Tide Detergent, Downy, or Tide Stain Release from 10/2 PG (exp 10/31)
or $1.00/2 Tide Detergent, Downy, Tide Stain Release or Bounce from 10/2 PG (exp 10/31)
or $2.00/3 Tide Detergent, Downy, Tide Stain Release or Bounce from 10/2 PG (exp 10/31)
or $0.75/1 Downy Fabric Softener Gerbes eCoupon
Final cost: As low as $3.99

Tide Liquid Laundry Detergent, 24-32 Lds – $5.99
Use $0.50/1 Tide Detergent from 9/25 RP (exp 10/31)
or $0.50/1 Tide Detergent, Downy, or Tide Stain Release from 10/2 PG (exp 10/31)
or $1.00/2 Tide Detergent from 9/25 RP (exp 10/31)
or $1.00/2 Tide Detergent, Downy, Tide Stain Release or Bounce from 10/2 PG (exp 10/31)
or $1.00/1 Tide Laundry Detergent Gerbes eCoupon
Final cost: As low as $4.99

Pantene Shampoo, Conditioner or Styler, 1.9-12.9 oz. – $3.49
Use $3.00/2 Pantene Product from 9/25 RP (exp 10/31)
or $1.00/2 Pantene Product from 10/2 PG (exp 10/31)
Final cost: As low as $1.99 each

Old Spice Body Wash, 16-18 oz. – $2.99
Use $1.00/1 Old Spice Product from 10/2 PG (exp 10/31)
Final cost: $1.99

Always Pads, 20-48 ct. or Liners, 60-100 ct. – $5.49
Use $1.00/1 Always Pads from P&G Sampler (exp 12/31)
or $0.50/1 Always Pads, Clean or Feminine Cleansing Cloths from 10/2 PG (exp 10/31)
Or $0.50/1 Always Pantiliners from 10/2 PG (exp 10/31)
Final cost: $4.49

Tampax Tampons, 40 ct. – $5.49
Use $1.00/1 Tampax Pearl or Pearl Compak from 10/2 PG (exp 10/31)
or $0.50/1 Tampax Product from 10/2 PG (exp 10/31)
Final cost: $4.49

I do not include all sale items, only the ones that have a coupon match or you cannot miss. Don’t forget to see Gerbes ad for other good deals!

This list is a part of the Grocery Shop For FREE Penny Pinching Bargain Bunch!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>